Psycholog

Psychodietetyk                Psychoterapeuta Uzależnień 

 

 

Psycholog online Monika Zawłocka

CZY JESTEM UZALEŻNIONY?

skoro zastanawiasz się czy jesteś osobą uzależnioną, to znaczy że jest coś takiego w Twoim zachowaniu co Cię niepokoi oraz sprawia, że nie jesteś pewny czy to wciąż normalne czy już przesadzasz. Większość osób boi się usłyszeć, że jest osobą uzależnioną od czegoś lub kogoś, bo to by oznaczałoby, że trzeba by było coś zacząć z tym robić lub co gorsze przestać to robić. Jeśli jakaś czynność lub środek pomagał Ci przez ostatni czas ,,Poradzić sobie" z problemami lub poczuć ukojenie, to wizja życia bez tej substancji lub czynności budzi lęk. o tym, że uzależnienie tak naprawdę przynosi cierpienie, a nie ukojenie, a nasz umysł nas okłamuje porozmawiamy później. A zatem jak sprawdzić czy jesteś osobą uzależnioną? 

                                                     
                                              

Chciałabym abyś szczerze sam przed sobą odpowiedział sobie na pytanie ile zauważasz u siebie objawów z tych poniżej podanych:
                                                 
1. często odczuwasz, powracająca oraz silną potrzebę sięgniecia po substancje, lub wykonanie czynności, zwłaszcza w chwilach przeżywania silnych emocji, takich jak np. złości, smutku, rozdrażnienia, nuda,  zmęczenie, frustracja. 

2. Tracisz kontrolę nad ilością zażytej substancji lub czasu poświęconego na wykonywanie pewnej czynności jak np. granie, którą rozpoznajesz (przynajmniej jedno z 3):
- po sięgnięciu po substancję,  jako trudność zaprzestania przyjmowania/picia/grania/... kiedy już zaczniesz (np. założyłem że wypije tylko jedno piwo a skończyło się po trzech), 
- Jako trudność w odmawianiu samemu sobie lub innej osobie sięgnięcia po substancję lub wykonania pewnej czynności
- Po rozpoczęciu przyjmowanie lub wykonywanie czynności wykonywanie jej przez 2,3 i dłużej dni

3. Zmieniła się twoja tolerancja, tzn. czujesz, że potrzebujesz przyjąć mniejszą lub większej ilości substancji lub poświęcić większą ilości czasu, aby poczuć uczucie ulgi lub zadowolenia 

4. Zauważyłeś u siebie dziwne Objawy abstynencyjne po zaprzestaniu przyjmowania substancji (fizyczne i psychiczne) lub wykonywania czynności (psychiczne) takie jak np: rozdrażnienie, poczucie niepokoju, problemy ze snem, odczucie rozbicia, lęki itp, oraz fizyczne w przypadku środków i charakterystyczne dla danego środka

5. Sięgasz/ wykonujesz czynności w podobnych okolicznościach oraz jest Ci trudno sobie wyobrazić te czynności bez substancji lub czynności np. spotkania towarzyskie bez alkoholu, samotny wieczór w domu, weekend, oglądanie filmu itp.

6. Sięgasz/wykonujesz czynności mimo wiedzy, że masz przez nie ,,kłopoty": kłótnie, ukrywanie się, kac moralny, rozpad związku, problemy prawne, utrata prawo jazdy, problemy zdrowotne itp.

Jeśli zauważyłeś u siebie przynajmniej 3 z 6 wyżej wymienionych objawów, które w ostatnim roku co jakiś czas się u Ciebie pojawiały, to znaczy że jesteś najprawdopodobniej osobą uzależnioną. 


Sprawdź czy jesteś uzależniony biorąc udział w 14 dniowym wyzwaniu