Psycholog

Psychodietetyk                Psychoterapeuta Uzależnień 

 

 

Psycholog online Monika Zawłocka

Role w rodzinie 

W rodzinie, gdzie panuję uzależnienie, każdy ma swoją rolę i zadania. Osoba uzależniona pełni najczęściej rolę chorego, z małą liczbą obowiązków i prawem wszczynania zamętu. rodzic nie pijący, opiekuję się uzależnionym partnerem, oraz stara się wprowadzić porządek w rodzinie. Zaś dzieci starają się przystosować 

do panującej sytuacji w domu.

Role dzieci w rodzinie uzależnionej:

 

 

  • Bohater rodzinny. to inaczej ,,Główny rodzic", często zastępował nietrzeźwego rodzica. Łączył w sobie odpowiedzialnego rodzica z obowiązkami dziecka. Dzięki niemu rodzina czuła się zaopiekowana, to dziecko wzór w dorosłym życiu . dobre i grzeczne dziecko. Na ogół ,,wizytówka" w życiu dorosłym. Bohaterzy mają skłonność do podejmowania nadmiaru obowiązków w życiu dorosłym oraz trwaniu w toksycznych relacjach.

  • Niewidzialne dziecko. Zachowuje się tak, jakby go właściwie nie było, dlatego też inni nie zwracają na niego uwagi. Dziecko starając się nie przysparzać dodatkowych problemów rodzicom, usuwa się cień. W dorosłym życiu, osoby takie izoluje się  najczęściej od otoczenia. Żyją w nierealnym świecie swoich myśli.

  • Kozioł ofiarny. Dziecko ,,odpowiedzialne" za wszystko co złe w domu, w tym uzależnienie rodzica. Obwiniany przez siebie i innych za kłopoty jakie się pojawiają, stąd arogancja i złość odczuwana przez dziecko. nie chciał się uczyć i wpadał w złe towarzystwo jako przejaw buntu na sytuację w domu. W ten sposób dostarczał rodzinie możliwości odreagowania  negatywnych uczuć. W dorosłym życiu często wpada w uzależnienia, ma tendencje do samozniszczenia.

  • Maskotka. Poprawia nastrój w rodzinie, by odwrócić uwagę od domowych bolączek. Gra wesołą, nawet wtedy, gdy nie jest jej do śmiechu. W dorosłym życiu też często udaje, aby przypodobać się innym